tel: +48 22 101 07 47 mob: +48 604 99 44 66 email: info@iberiahome.pl

Słoneczna Hiszpania położona jest na półwyspie Iberyjskim. Od zachodu graniczy z Portugalią, od północy z Francją oraz co bardzo ciekawe na południu z Wielką Brytanią (poprzez Gibraltar).


Kraj ten kojarzy się nam głównie z walkami byków, tańcem flamenco, gorącym słońcem, pyszną paellą i pięknymi plażami. Jednak Hiszpania posiada również swoje drugie oblicze. Jest to drugi z krajów europejskich, najbardziej górzysty. Na północ od Grenady dominuje masyw Sierra Nevada. Niewiele osób wie, że w okresie zimowym, znajduje się ta znakomita infrastruktura narciarska. Sezon trwa tam od listopada do maja. Trasy są doskonale przygotowane, oświetlone, jest ich niezliczona ilość o różnym stopniu zaawansowania.

 

Madryd

Stolicą kraju jest Madryt. Stolicą turystyki jest Barcelona. Hiszpanie posługują się kilkoma językami: językiem urzędowym jest kastylijski (hiszpański). Można również usłyszeć: kataloński, galicyjski, baskijski.

 barcelona

 

Hiszpania posiada trzy główne wybrzeża Costa Blanca o najlepszym klimacie w Europie, Costa Brava z piękną Barceloną oraz Costa del Sol – najgorętszy klimat kraju.

Mieszkańcy Hiszpanii są bardzo przyjaźni. Łączą ich silne więzi z rodzinami. To rodzina i przyjaciele są dla nich priorytetem. Praca znajduje się na drugim miejscu. Uwielbiają się bawić, smakować jedzenie i napoje, rozmawiać. Udając się zatem do tego kraju nie zaznamy atmosfery przygnębienia. Zewsząd słychać głośne rozmowy, śmiechy, pozdrowienia. Hiszpanie umilają sobie życie organizując różnego rodzaju fiesty. Jedną z najbardziej znanych jest uroczystość na cześć ognia. Ma ona miejsce w marcu w Walencji. Ulicami odbywa się przemarsz potężnych, profesjonalnie wykonanych kukieł, które ostatecznie są spalane. Towarzyszą temu śpiewy i okrzyki. W Pampelunie aranżowane są gonitwy osób ubranych w stroje baskijskie z bykami.

Kolejnym atutem Hiszpanii, dla którego warto przyjechać jest kuchnia. Bardzo popularne są w Hiszpanii tapas, czyli przekąski, zamawiane zazwyczaj i spożywane przy barze.
Do specjalności kuchni należy również paella. Jest to potrawa, której bazą jest ugotowany ryż i podawana na różne sposoby, przeważnie na ogromnych patelniach. Jako dodatki stosuje się owoce morza, kurczaka, królika, warzywa takie jak groszek, fasolę i rozmaite przyprawy.

Red paella with mussels

Wśród napojów, które kojarzą się z Hiszpanią to przede wszystkim Sangria. Jest to niezbyt mocne wino czerwone z dodatkiem z cytrusów. Nie można również opuścić Hiszpanii nie spróbowawszy prawdziwego wina produkowanego w tym kraju. Na miano jednego z najlepszych regionów, które produkują wino zasługuje La Rioja.

sangria-rouge

Będąc w Hiszpanii grzechem byłoby nie wziąć udziału w przedstawieniu flamenco. Jest to taniec wywodzący się z Andaluzji, z wpływami cygańskimi. Na jego urok ma wpływ śpiew, będący opowieścią pewnej historii oraz muzyka, z udziałem takich instrumentów jak przede wszystkim gitara klasyczna, kastaniety, tamburyn oraz klaskania. Tancerze są odziani w piękne stroje z falbanami oraz specjalne podbite buty wydające charakterystyczny dźwięk podczas przedstawienia. Poza śpiewem i tańcem należy zwrócić uwagę na emocje wypisane na twarzy tancerza, który jest swojego rodzaju aktorem.

Za najpopularniejsze turystycznie miasta uważa się: Barcelonę, Madryt, Malagę, Kordobę, Walencję, Granadę, Pampelunę, Sewillę.

Zapraszamy do Hiszpanii.